Logo Gmina Żytno

News

Zdrowo jem więcej wiem

27.03.2018

Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie.

            Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. 

            Zespół składający się z uczniów klasy 1b PSP im. H.Sienkiewicza w Żytnie został wesoło nazwany: „Zdrowojedzące Brzdące”. Uczniowie z uśmiechami na twarzy uczestniczą w każdych zajęciach dotyczących projektu. Chętnie wypowiadają się na temat zdrowego odżywiania, jak również na temat aktywnego trybu życia. Z pomocą bardzo pracowitych rodziców przygotowują przepisy, jak również rysunki zdrowych przekąsek. Rodzice, równie chętnie, pomagają w przygotowaniu plakatów dotyczących zdrowego trybu życia oraz w ulotkach, które zachęcają dzieci do zdrowej żywności.

            Obecnie trwa kolejny etap – zimowy, w którym uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu szkodliwości soli oraz cukru. Równie chętnie przygotowują się do zajęć, przynoszą rysunki i plakaty. W dniu 05.03.2018r. odbyło się krótkie przedstawienie pt.: „Nie solimy, nie słodzimy! Wybieramy witaminy!”

Klaudia Mysłek

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>mgr inż. Mirosław Ociepa</strong></p>

mgr inż. Mirosław Ociepa

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy Żytno

ul. Krótka 4
97-532 Żytno
tel.: 34 327-70-01
fax: 34 326-90-10
e-mail: urzadgminy@zytno.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.